Pręt ciągniony czy walcowany? Sprawdź najważniejsze różnice
Z prętów korzystamy w różnych branżach, takich jak budowlana, motoryzacyjna, lotnicza czy produkcyjna. To oznacza, że w każdej z tych gałęzi przemysłu ważne będzie coś innego, na inne parametry będą zwracali uwagę. Nie mniej za każdym razem niezwykle ważne będzie to, aby trafiał do nich produkt, który będzie wykonany z zachowaniem wysokiej jakości i będzie odpowiadał na oczekiwania. Dlatego jeśli naszym zadaniem jest dostarczenie takich prętów, to powinniśmy wiedzieć, jakie są ich rodzaje i czym się one między sobą różnią, tak abyśmy mieli pewność, że wybierzemy to, co faktycznie będzie odpowiadało do zadań, które mają wykonywać takie pręty.
Pręty walcowane
Jeśli jesteśmy zainteresowani prętami walcowanymi, to przede wszystkim powinniśmy wiedzieć, że są one obrabiane na dwa sposoby. Na ciepło, kiedy to są rozgrzewane do bardzo wysokiej temperatury i następnie schładzane. Ale także na zimno, kiedy początkowo wszystko przebiega podobnie, bo tutaj także je rozgrzewamy, ale następnie po schłodzeniu takie pręty walcowane na zimno poddawane są dalszej obróbce. To oznacza, że choć w ogólnym sensie są one przygotowywane w taki sam sposób, to jednak końcowe warunki obrabiania sprawiają, że oferują nam one zupełnie inne właściwości.
Dlatego też powinniśmy się z nimi zapoznać, abyśmy potrafili powiedzieć, czy jest to dokładnie to, co jest nam potrzebne. Takie pręty walcowane są bardzo elastyczne, ale jednocześnie musimy mieć świadomość, że są również mniej wytrzymałe, co czasami może mieć ogromne znaczenie.
Może pręty ciągnione?
Inną propozycją mogą się okazać pręty ciągnione. Warto im się przyjrzeć, jeśli zależy nam na produkcie, który będzie bardzo wytrzymały, ale jednocześnie będzie nam oferował mniejszą elastyczność.
Warto mieć świadomość, że takie pręty ciągnione są obrabiane poprzez ich rozciągnięcie, a każde takie wydłużenie sprawia, że ich rozmiar się zmniejsza, dlatego też możemy się tutaj spotkać z wieloma różnymi propozycjami, które będą w stanie spełnić każde nasze potrzeby. Dodatkowo warto podkreślić, że w tym przypadku zazwyczaj mamy do czynienia z obróbką na zimno. Co prawda możemy się spotkać z taką, wykonywaną na gorąco, jednak przy prętach ciągnionych wykorzystywana jest ona znacznie rzadziej. Warto zobaczyć w jaki sposób są przygotowywane pręty ciągnione, a w jaki walcowane.
Poznać ich parametry i końcowe właściwości. Tylko wówczas będziemy mogli bez problemów określić, które z nich najlepiej sprawdzą się w naszym przypadku.
https://kwarcowespieki.pl/