Kostiumy teatralne i filmowe nie mogłyby istnieć be dodatków. Są one nieodłączną częścią stroju i charakteru danej postaci. Takie typowe dla danych ról dodatki są często jej znakiem firmowym, formą rozpoznawalności.

Ciężko byłoby sobie wyobrazić chociażby detektywa Sherlocka Holmesa bez swojego kapelusza czy lupy. Podobnie Larę Croft bez charakterystycznego pasa z bronią na jej biodrach. Wokalisty polskiego zespołu Kombi bez okularów przeciwsłonecznych na nosie na ulicy pewnie nikt by nie rozpoznał.

Dodatki do ubioru są nieodłącznym elementem dla stworzenia konkretnej postaci. W wielu przypadkach jest ich całkiem sporo. Na przykład kapitan Jack Sparrow ze swoim wyjątkowym nakryciem głowy z charakterystycznymi koralikami za pewne wyglądałby jak zwykły, przeciętny pirat gdyby zamiast tego założyć mu zwykły kapitański kapelusz.

Robin Hood także nie byłby zapamiętany gdyby nie wszystkie dodatki do stroju jaki miał na sobie. Gandalf także byłbby zwykłym czarodziejem gdyby nie jego szpiczasty kapelusz i drewniana magiczna laska.