Awinion (franc. Avignon), miasto leżące na południu Francji, często zaznaczone jest na mapach atrakcji turystycznych Europy, jako miejsce warte odwiedzenia. W niektórych przewodnikach określane jest mianem Miasta Papieży. Nazwa ta, ma swoje uzasadnienie historyczne.

Otóż w latach 1309 – 1377 w mieście Awinion rezydowali papieże, a w latach 1378 – 1409 antypapieże. Czasy te, upamiętnia ogromny, zbudowany z białego kamienia i przypominający twierdzę, pałac papieski. Jego powierzchnia to około 15 tys. m2.

Pod względem architektonicznym jest to kompleks zbudowany z dwóch części: Starego Pałacu wraz z przylegającą do niego Katedrą Notre-Damme des Doms, oraz Nowego Pałacu. W wspomnianej powyżej katedrze zobaczyć można grobowce papieskie. Wśród innych zabytków Awinion wymienić należy między innymi słynne freski Martiniego oraz najstarszy zachowany średniowieczny most na świecie. Współcześnie Awinion znane jest z odbywających się tu corocznie festiwali muzyki i współczesnej sztuki teatralnej.

Atmosfera festiwali jest bardzo wyjątkowa i często ma charakter wielkiego happeningu, odbywającego się na placach i ulicach miasta.

drewniane deski do krojenia panel szklany morze