Nad starym miastem Stambułu, dawniejszego Konstantynopolu, czerwienią się mury Hagii Sophii, uważanej przez wielu za najwspanialszy zabytek architektury, jaki powstał w ciągu całego pierwszego tysiąclecia naszej ery. Hagia Sophia ufundowana została przez Justyniana I Wielkiego w roku 537 i wzniesiona została jako świątynia chrześcijańska.

Nadano jej nazwę Kościoła Mądrości Bożej, a niekiedy określano ją mianem Wielkiego Kościoła. W tamtych czasach był to bowiem największy kościół chrześcijański.

W roku 1453, po przejęciu Konstantynopola przez wojska osmańskie, kościół przekształcony został w meczet, za sprawą decyzji sułtana Mehmeda II Zdobywcy. Wydarzenie to stało się symbolem triumfu islamu nad światem chrześcijańskim.

Dziś Hagia Sophia to muzeum, jeden z najbardziej znanych obiektów zabytkowych Stambułu, a za sprawą bliskiego sąsiedztwa Błękitnego Meczetu – symbol styku dwóch kultur i religii. W obecnej postaci Hagia Sophia to monumentalny budynek o czerwonych murach z masywną kopułą, zdającą unosić się w powietrzu oraz czterema minaretami dobudowanymi w czasie panowania Imperium Osmańskiego.

na co zwracać uwagę przy kupnie mieszkania z rynku wtórnego kitchen appliances manufacturer www.polskajestnajwazniejsza.org