Budynki, w których mieszczą się zakłady przemysłowe zazwyczaj nie są postrzegane jako architektoniczne perły. Inaczej jest w przypadku Białej Fabryki Ludwika Geyera, gdzie znajdowała się pierwsza mechaniczna przędzalnia i tkalnia w Łodzi. Budowa fabryki rozpoczęła się w 1835 roku, a umożliwił ją kredyt, jaki Ludwig Geyer otrzymał z pomocą rządu od Banku Polskiego.

Oprócz tego przedsiębiorca zadłużył się również w kasie miejskiej i wziął pożyczkę aukcyjną. To ryzyko opłaciło się i już w 1839 roku na terenie Łodzi otwarto największą i najbardziej nowoczesną fabrykę w całym Królestwie. Budynki stanowią bardzo ciekawy przykład architektury przemysłowej – inspirowane są bowiem budownictwem mieszkalnym i stylem klasycystycznym.

Nowa przędzalnia zaopatrzona była ponad 7,5 tysiąca wrzecion oraz 180 warsztatów tkackich. To właśnie tu uruchomiono także pierwszą maszynę parową na ziemiach polskich. Obecnie w budynku mieści się Centralne Muzeum Włókiennictwa, a w 2015 roku fabryka została uznana za pomnik historii.

https://www.relpol.pl/ https://www.opakowaniaok.pl/92-pojemniki-i-opakowania www.upksbula.pl